t-test pre nezávislé výbery (nepárový t-test) - príklad v programe STATISTICA

t-test pre nezávisle výbery - teória

STATISTICA - modul Basic statistics and tables.

Daný je dátový súbor deti.sta, 11 stĺpcov (variables) X 695 riadkov (cases), v ktorom sú údaje o novorodencoch. Hmotnosť-HM, dĺžka-DL, obvod hlavy-HLAVA, pôvod rodičky-R (nerómky-kód 1/rómky-kód 2),..

Predmetom záujmu budú premenné HM a R. V prvom rade je treba urobiť popisnú štatistiku premennej HM v Analysis/Descriptive statistics za podmienky R=1 aj pre R=2 s cieľom overiť predpoklad normality u oboch výberov.
Cieľom t-testu je zistiť, či existuje významný rozdiel medzi hmotnosťou novorodencov nerómskych a rómskych matiek. Zvolíme Analysis/t-test for independent samples a vyplníme dialógové okno:

V tomto prípade bola zvolená za grupujúcu premennú R, za závislú HM, vybraté kódy premennej R pre prvý výber =1, pre druhý výber =2, vo voľbách(options) sme zaškrtnutý aj t-test pre výbery s nerovnakým rozptylom. Výsledok je:

Vo výstupe sú priemery oboch výberov, hodnota testovacej štatistiky t za predpokladu, že rozptyly oboch výberov sa rovnajú, aj hodnota (t separ var.est) ak tento predpoklad nebol splnený, počet respondentov(N) v oboch výberoch, ich štandardné odchýlky a F test na overenie predpokladu o zhodnosti rozptylov. Hodnota p<0,05 (aj červená farba) vyznačuje významnosť, teda zamietame nulovú hypotézu o tom, že priemery hmotností novorodencov celej rómskej, a celej nerómskej populácie matiek sú zhodné. Ináč povedané, bola dokázaná závislosť medzi hmotnosťou novorodencov a pôvodom matiek.
Všimnime si, že vo vstupnom dialógovom okne sú ešte možnosti pre grafickú prezentáciu. To isté sa dá nájsť aj v popisnej štatistike. Na ilustráciu bol vybratý krabicový graf a histogram:

 

t-test pre nezávisle výbery - teória