O CERN-e

CERN je európska organizácia pre jadrový výskum, najväčšie svetové centrum pre výskum atómovej fyziky. Bolo založené v roku 1954. Laboratórium bolo jedno z prvých spoločných európskych podnikov a je v súčasnosti financované 20 európskymi krajinami. Laboratórium leží na Francúzsko-Švajčiarskej hranici západne od Ženevy. Časť zo 7000 vedcov, čo je viac ako polovica svetových atómových fyzikov, používa vybavenie CERN-u. Reprezentujú 500 univerzít a cez 80 svetových národov (národností).

CERN podniká len čisto vo vedeckej oblasti , skúma najzákladnejšie otázky o podstate všetkého bytia. Čo je to hmota? Odkiaľ sa vzala? Ako vytvára zložité objekty ako hviezdy, planéty a ľudí? Aby zodpovedali tieto a ďalšie otázky, spojené laboratóriá v komplexe urýchľovača poskytujú všetky druhy  vysokoenergetických častícových lúčov pre experimentálne  potreby fyzikov.

V CERN-e, zrážkami častíc skúmajú podstatu hmoty a umožňujú nám vrátiť sa na prapočiatok - do časov Veľkého tresku (Big Bangu). Výskumníci CERN-u študujú milióny týchto neobyčajných udalostí aby mohli pochopiť ako sa niekedy pred 15 tisícmi miliónov rokov po Veľkom tresku vytvoril vesmír tak, ako ho poznáme dnes.

Credits

Obsah tejto vzdelávacej súpravy je chránený © COPYRIGHT CERN. Môže byť kopírovaný a reprodukovaný len so súhlasom CERN-u pre vzdelávacie účely a spolu s príslušnými overeniami v ňom obsiahnutými.
      Podrobnejšie:
  • Texty a videoukážky boli vytovrené Vzdelávacou a technologickou prenosovou divíziou CERN-u.
  • "Quarkove dobrodružstvo" bolo vytvorené a uvoľnené skupinou Particle Data z Národného laboratória Lawrenca Berkeleyho (USA).
  • Hra Veľký urýchľovač častíc (LHC) bola vytvorená pre Microcosm, ukážkové centrum CERN-u.
Predchádzajúca strana   Úvod Nasledujúca strana